Wednesday, March 6, 2013

The new comp list is in

Click here for a google docs printable comp list!

Our Comp list

Meats

Item                                            price             store                         ad dates  
Pork for BBQ                          $1.39 lb.    Apple market               3/6 - 12
Ground pork                            $1.79 lb.    Apple market               3/6 - 12
bone in pork steak                 $1.29 lb.   Piggly wiggly                 3/6 - 12
boneless skinless chicken breast $1.69 lb. Piggly wiggly          3/6 - 12
frying chicken                         $ .68            Hy-vee                         3/6 - 12
80 % ground beef                  $2.79 lb.     Price chopper             3/6 - 12   
80 % ground beef                  $1.97 lb.     Price chopper             3/7 - 9
93% ground beef                   $ 2.99 lb.    Piggly wiggly               3/6 - 12
85% ground beef                   $ 2.97 lb.    Hy-vee                         3/6 - 12
center cut pork chops            $1.99 lb.    Greenhills                     3/6 - 12
pork loin whole in cry-o-vac  $1.49 lb.     Greenhills                     3/6 - 12   
pork loin whole in cry-o-vac  $1.47 lb.    Price chopper               3/7 -9
corn beef brisket                    $2.19 lb.    Greenhills                     3/9 only
boneless chuck roast             $2.99 lb     Price chopper             3/6 - 12
boneless chuck steak            $3.29 lb.    Price chopper             3/6 - 12


Deli Meats
Item                                 size                       price         store              ad date      
        
Oscar mayer bologna  16 oz.               $ .97      Price chopper       3/6 - 12
Oscar mayer deli shaved 5.5-9 oz.      $2.50    Price chopper        3/6 - 12
Farmland bacon         12 oz.                 $2.50     Greenhills              3/6 - 12
Johnsonville smoked brats or sausage 12 - 14 oz. $1.47 Country mart 3/6 -12
Buddig deli meat        2 oz.                   $ .59      Apple market         3/6 -12
Hormel Pepperoni     7 oz                    $1.97    Price chopper         3/6 - 12

Produce
cantaloupe               each                    $.99   Piggly wiggly/ greenhills    3/6 -12
red or green peppers each                $ .59      Piggly wiggly                   3/6 -12
green peppers           each                 $ .50    Hy-vee                               3/6 - 12
hot house tomatoes                            $ .99 lb.  Hen house                      3/6 -12
hy-vee garden salad   16 oz bag       $ .68        Hy-vee                           3/6 - 12
baby carrots                 16 oz.bag       $ .98       Hy-vee                            3/6 -12
blackberries (fresh)     6 oz.               $1.88      Hy-vee                             3/6 -12
lettuce                          head                $ .99       greenhills                         3/6 - 12
russet potatoes         5 lb.                   $ .77       Hy-vee                            3/11- 17
russet potatoes        10 lb.                 $1.99    Price chopper                  3/6 -12
red seedless grapes                          $1.99 lb. Price chopper                3/6 - 12
Navel oranges        4 lb bag               $1.48       Aldi                                3/6 - 12
Strawberries                 16 oz.             $1.29                   Aldi                      3/6 - 12
Pineapple                     each                $1.29                  Aldi                      3/6 - 12


Dairy

Item                                           size                  price                    store                    ad date

Belfonte cottage cheese     24 oz.                $1.79          Apple market             3/6 -12
Best choice shredded cheese  6-8 oz.        $ .99           Greenhills                   3/6 - 12
large eggs                       dozen                     $ .99           Hen house                  3/6 - 12
medium eggs                  dozen                     $ .79           Greenhills                   3/6 -12
Kraft fresh takes               6 oz.                      $2.00         Hen house                  3/6 - 12
store brand butter           16oz                      $1.99         Price chopper             3/7 - 9
Belfonte yogurt                 6 oz.   
                 $ .33           Price chopper             3/6 -12



Grocery

General Mills cereals                                   $1.88        Hen house                     3/6 - 12
(10.9 oz wheaties, 8.7 oz. Kix, 8.9 oz cheerios, 9 oz. multi grain cheerios, 10.6 oz total,
  10.7 oz. trixs or 12 oz golden grahams )
Kelloggs pop tarts                   8 ct.             $1.75     Dollar General               3/3 - 9
Kellogg’s pop tarts           6 - 12 ct.            $2.50    Apple market                  3/6 - 12  
best choice instant oatmeal  8-12 ct.        $ .99        price chopper                3/6 - 12
steel cut oats                     28 oz.               $2.49        Aldi                                 3/6 - 12
Lays potato chips or Tostito’s 9.5 - 10.5 oz. $ 2.00  Hy-vee                           3/6 -12
Doritos                       10 - 11 oz                 $2.49     Price chopper                 3/6 - 12
Keebler townhouse crackers 9.5 - 16 oz. $1.99     Price chopper                 3/6 - 12
Nabisco Oreo cookies      8.5 - 16.6 oz    $2.99   Price chopper                   3/6 - 12
Little Debbie snack cakes  10.6 - 16.2 oz. $1.25 Country mart                     3/6 - 12
Barilla pasta                   12 - 16 oz.           $ .99       Hen house                       3/6 - 12
best choice past            12 - 16 oz.           $ .89       Hen house                       3/6 - 12
Betty crocker helpers    4.3 -12.2 oz.       $ .88        Hy-vee                            3/6 -12
starkist tuna                    .5oz.                    $ .77        Hy-vee                            3/6 - 12
hamburger/hotdog buns  8 ct.                   $ .89       Greenhills                       3/6 - 12
Hy-vee flour tortillas 8 ct        20 oz           $1.50       Hy-vee                            3/6 -12
Hy-vee stuffing                 6 oz.                   $ .88        Hy-vee                            3/6 - 12
best choice pickles         16 oz.                $1.78        Henhouse                      3/6 - 12
KC masterpiece          17 -18 oz.             $ .99         Henhouse                      3/6 - 12
Kraft salad dressing      14 - 16 oz.          $1.49       Apple market                 3/6 - 12
A-1 steak sauce               5 oz.                 $2.50       Family dollar                   3/3 - 9
peeps marshmellow chicks  3 oz.            $ .99        Aldi                                  3/6 - 12
Kraft Jet puff marshmellows  10 oz.       $ .99       Dollar General                  3/3 - 9
Betty crocker Scooby Doo, Sponge Bob or Dora fruit snacks 6 - 10 ct Dollar Gen 3/3 - 9
cadbury cream eggs      4 pk.                  $2.49        Aldi                                  3/6 - 12
starburst original jellybeans  14 oz.         $1.79        Aldi                                  3/6 - 12
reeces peanut butter eggs    7.2 oz.        $2.85       Aldi                                  3/6 - 12
Mars spring mini mix         10.5 oz.          $2.85       Aldi                                   3/6 - 12
Mars, Hershey, Nestle candy bar 6 pk. .45 - .75 oz. $ .88 Family dollar       3/3 - 9
Folgers country roast         34.5 oz.         $6.50      Dollar General                  3/3 - 9
Folgers country roast         30.5 oz.         $5.99     Greenhills                          3/6 - 12
Maxwell house wake up roast  30.5 oz.  $4.97    country mart                       3/6 - 12
Frozen food
Item                                           size               price          store                           ad date    

best choice frozen potatoes  28 - 32 oz.   $1.39    Piggly wiggly                  3/6 - 12
Ore Ida potatoes                   16 - 32 oz.     $1.99   Price chopper                 3/6 - 12
smart ones classic favorites    8.5 - 10.5 oz.$1.49  Price chopper               3/6 - 12
Blue bunny premium ice cream or frozen yogurt 56 oz.  $2.57 Country mart 3/6 - 12
Kemps Ice cream                      56 oz.           $2.50       Greenhills                 3/6 - 12
Hy-vee frozen vegetables   10 - 16 oz.      $ .68       Hy-vee                            3/6 - 12
Totino’s party pizza            9.8 - 10.8 oz.   $ .88     Hy-vee                             3/6 - 12

Non food

Bounty basic paper towels  6 rolls             $5.00   Piggly wiggly                  3/6 - 12
Bounty paper towels       6 rolls                  $5.99 Price chopper                   3/6 - 12
Scott paper towels         10 rolls                 $8.00  Family dollar                    3/3 - 9
Brawny paper towels      8 rolls                  $6.00 Dollar General                  3/3 - 9
Charmin basic bath tissue 12 rolls           $5.00 piggly wiggly                      3/6 - 12
Charmin bath tissue 6 - 12 rolls                $5.99 Price chopper                   3/6 - 12
Quilted Northern bath tissue  12 double or 24 reg. $6.00 Dollar General  3/3 - 9
Angel soft bath tissue 8 - 24 rolls             $4.99  Apple market                   3/6 - 12
Cottonelle bath tissue 20 big rolls            $8.00  Family dollar                     3/3 - 9
best choice bath tissue  24 rolls               $3.99   Greenhills                         3/6 - 12
puffs   95 - 100 ct   or puffs plus 48 - 68 ct. $ .99   CVS                               3/3 - 9
kleenex 100 ct or 70 ct w/lotion                  $1.00  Hy-vee                             3/6 - 12
Glad zipper freezer or storage bags 15 - 25 ct. $1.99 Apple market         3/6 - 12
Dawn dish soap              20 - 24 oz.      $1.49     Price chopper                  3/6 - 12
Dawn dish soap               9 oz                $ .99         CVS                                3/3 - 9
Palmolive dish soap    16 oz.                $1.00    Dollar Tree                        
Cascade         14 - 20 ct                         $2.99    Price chopper                   3/6 - 12
Tide      24 - 32 use                                 $4.99   Greenhills                            3/6 - 12
Gain 2X laundry detergent 48 - 64 oz.  $8.99  Price chopper                      3/6 - 12
Downy unstopables     13.2 oz.              $4.49  Price chopper                      3/6 - 12
Downy liquid   48 - 60 use                      $3.99  Price chopper                      3/6 - 12
Bounce 105 - 120 ct.                              $3.99  Price chopper                      3/6 - 12
Bleach                   96 oz.                         $1.00  Dollar Tree                           3/3 - 9
Pantene shampoo, conditioner or styling aid  6.6 - 12.6 oz. $1.99 Price chopper 3/6 -12
VO5 shampoo or conditioner  15 oz.    $ .82       CVS                                  3/6 - 12
Dial hand soap               7.5 - 9.375 oz.  $1.00  Family dollar                       3/3 - 9
Renuzit adjustables    7 - 7.5 oz              $ .88     Family dollar                      3/3 - 9

~ Ethel

No comments:

Post a Comment